Kvalitní strava

Zahradničíme a vaříme s dětmi

Skutečně zdravá škola

příspěvky o nás


JAK JSME ZELÍ ŠLAPALI A K ČOKOLÁDOVÉMU CHLEBU PŘIŠLI 

A za vším stojí Maruška, ta v chumlu děcek na fotce, v Huslenkách, u nich, u Koudelů. Huslenky jsou dědina mezi Vsetínem a Velkými Karlovicemi. Už druhým rokem tu holky a kluci z Lesního klubu Oříšek vyrábějí vitaminy. Jak vitaminy? No tak, že se sejdeme u nás na zahradě, nakrájí se a nastrouhá zelí a pak šup, děcka řádně prošlapou. Pěkná hromádka hlávek zelí to byla, říká Maruška, 17 kg čisté váhy. Co dál? Napěchujeme do kameňáku a je to. Na celou zimu? Na celou a ještě kousek jara, směje se Maruška. A co s tím kysaným zelím děláte? Tak jednak ho mají děti rády takhle syrové a já jim z něj vařím oblíbenou valašskou kyselicu nebo halušky se zelím.

Maruško, a co ten čokoládový chlebik? Váš nápad to byl? Byl. Jsem milovník čokolády a narazila jsem na prima recept. 70% čokoláda, mouka, voda, kvásek, špetka soli. Kmín nahradily brusinky a oříšky. A? No, nejprve nedůvěra, ani koláč ani chleba, pak fronta a přídavky. Někdo chtěl pomazané máslem, někdo povidly a někdo jen tak😋1,5 kilový bochník mizel před očima.
A do třetice. V Huslenkách jsme navštívili Kovaříkovy. Vyrábějí špejle a párátka, takže jsme shlédli, jak se to dělá. A od Kovaříkových jsme si odnesli nějaké špejle na na naše kuchtění.
Tak to jsou střípky z Oříšku. Tam z Ústí u Vsetína, kde si medvědi dávají občas dobrou noc. Na Zlínsku. Jste ZLATÍ!

Více fotodokumentace na facebooku - profil Skutečně zdravá škola z 1. 11. 2019

 Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému, úspěšnému a udržitelnému životu a díky kvalitnímu stravování zlepšuje jejich chování a vzdělávací výsledky.

Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel odrůdy také veřejnosti.