O nás

Zázemí v Ústí u Vsetína

Naším zázemím je zahrada s maringotkou a minikaravanem v Ústí u Vsetína. Oplocená zahrada je navíc přirozeně ohraničená lesem a potokem.

Maringotka a minikaravan jsou připraveny k celoročnímu provozu, lze je vytápět kamny. Nabízí prostor ideálně pro 16 dětí a 2 průvodce. V zadní části maringotky si děti mohou odpočinout po obědě, prostřední část poslouží pro společné aktivity a v přední části je kuchyňka. Minikaravan je ideální pro přípravu předškoláků. Jako sociální zařízení nám slouží umyvadlo a suché WC. Součástí zázemí je také studna s pitnou vodou

Zázemí v Hovězí

Dalším naším zázemím je roubenka u Sedláčků v části Stříbrník na Hovězí a okolní valašská příroda.

Děti zde v průběhu roku prožívají tradiční život bez technologií, v hospodářství na vlastní kůži. Učí se topit v kamnech, péct v peci a starat se o zvířata. 

V přilehlém sadu pomáhají pečovat o ovocné stromy a sklízet či zpracovávat ovoce. Nedílnou součástí je také zahrádka a bylinný záhon.


Náš tým


Mgr. Linda Hrnčiříková (koordinátor a pedagog)

Od malička jsem vyrůstala v rodinné osadě na vesnici, kdy jsem většinu času pobývala venku. Kromě her s kamarády a poznávání svých vlastních hranic jsem pozorovala proměny přírody v průběhu roku. Pomáhala jsem své babičce, ať už ve sběru bylin, práci na zahradě nebo péči o zvířata. Ráda vzpomínám na chvíle strávené s kamarády z turistického a hasičského kroužku. Pocit jedné party, která drží v každé situaci spolu, kdy silnější pomáhá slabšímu, bych ráda přenesla také do skupiny našich lesních dětí. 

Studium ve městě bylo kulturním obohacením, ale jakmile se mi narodil první syn, věděla jsem, že žít chci jedině na vsi. Po dokončení studií a při mateřské s druhým synem se mi naskytla možnost založit lesní školku v Halenkově. A prožitky z lesní školky neopustily mě ani mé děti, ba naopak.

Okolí Oříšku si vytváříme společně s dětmi, každý kluk i holka se k nám rád vrací a jistě zde nachází své vnitřní uspokojení. Učíme se přirozeně a hravě poznávat přírodu, ať už při putování lesem, prohledávání potoka či dovádění na louce.


Mgr. Jitka Sedláčková (hlavní pedagog) 

Vystudovala jsem obor Vychovatelství s volnočasovým a resocializačním zaměřením v Ostravě. Pracovala jako lektorka ve SEV Zelená školička, vedla oddíl a spoluorganizovala tábory při ČSOP Valašské Meziříčí. Tvořím metodické materiály pro Skutečně zdravou školu a několik let jsem pracovala jako vychovatelka a učitelka na malotřídní škole, což pro mě byla životní škola. 

Ale největší "školu" mi dávají naše 3 děti, přesně v duchu myšlenek Naomi Aldort - vychováváme děti a rosteme s nimi. Stále mě učí trpělivosti a schopnosti prožívat přítomný okamžik. Baví mě jen tak být v přírodě a těšit se z toho, co nabízí. Ráda s dětmi, ale i bez nich :-) zahradničím, tvořím, objevuji a oživuji tradice a staré zvyky. Zajímají mě bylinky a zdravé stravování (vaření i pečení) a taky alternativní pedagogické směry (unschooling a montessori pedagogika).

Oříšek se stal místem, kde nám je hezky, dokážeme si společný čas opravdu užít a učíme se jeden od druhého.

 Bc. Lada Tkadlecová (asistentka)

                                                  momentálně doma s maličkou dcerkou

Jsem od přírody líný člověk, jen ty lesy, louky, kolo, voda a tanec mi to kazí. Mám ráda život se všemi jeho radostmi i strastmi. A k dobrému životu patří i dobré jídlo. Ráda zkoumám nové obzory i chutě, v lednici vychovávám vlastní kvásek a v domácí peci peču bochníky. Největší radost mám, když strávníci nad vytvořeným pokrmem ani nedutají a vracejí prázdné talíře.

Děti považuji za samostatné bytosti, jen s méně zkušenostmi. Zajímají mě jejich názory a pohled na svět. Jsem ráda když mají spokojená bříška a radost našich malých pomocníků při vaření a pečení ráda sdílím.